Ma jó napunk volt, John kifejezetten jól érezte magát. A jó közérzethez jó kedv is párosult, egész nap együtt voltunk, filmeket néztünk.
Új dologként egy véraláfutás jelent meg a combján, ami egy eddig jelentéktelennek tűnő ütéstől lett, egyre lilul és terjed, de fájni nem fáj. Ez nem a gyógyszer mellékhatása hanem a májbetegeknél egy jellemző tünet.
Nem írtam még külön az étkezésről, illetve az eddigi étkezési szokások jelentős módosulásáról. Nekem ez igen nagy problémát okozott/okoz a mai napig. Napi ötször étkezés, fehérjeszegény diétával. A barátomnál, guglinál is sajnos teljesen ellentétes információk vannak fent a májbetegek diétájával kapcsolatban. Hozzáteszem, ezek nem téves bejegyzések, cikkek, hanem pont nem az a párosítás a betegségekből ami nekünk van.
Mint tudjátok Johnak krónikus hepatitis C vírusfertőzése van, előrehaladott májcirrózissal és a nyelőcsövében visszerekkel. Kezdetben 3 napig bújtam a világhálót, hogy mit együnk ezentúl. John is nézte és esténként megbeszéltük ki mit olvasott. No itt minden volt csak egyetértés nem...
Végül Sereg Dóra dietetikustól kaptam útmutatást, amit hálásan köszönök ezúton is!
"Májzsugor esetén nem fogyaszthatók a következő élelmiszerek: só, sóval tartósított élelmiszerek, húskrémek, felvágottak, konzervkészítmények, füstölt áruk, füstölt sajtok (a sajtoknak nagy a nátriumtartalma), mártások, zacskós levesek, szószok, leveskocka, ételízesítők, fűszerkeverékek, mustár, ketchup, zöld olajbogyó, koriander, sós pékáru, pogácsafélék, sós ropik, sózott földimogyoró, chisps, juhtúró stb.
A zöldségek és gyümölcsök közül szinte mindent fogyaszthat, néhány kivételtől eltekintve. Nem ajánlottak a sóval tartósított zöldségkészítmények és konzervek, illetve nagy mennyiségben a paradicsom, burgonya, sárgarépa, gomba magas foszfortartalmuk miatt. Ezeket is fogyaszthatja, de csak kis mennyiségben és ritkán. A száraz hüvelyeseket (lencse, szárazbab, felesborsó, szója) szintén kerülni kell magas fehérje- és foszfortartalmuk miatt. A többi zöldségféle szabadon fogyasztható.
Gyümölcsök közül nem ajánlott a banán, az aszalt gyümölcsök, illetve az olajos magvak (napraforgó, tökmag, mandula, földimogyoró, dió…) fogyasztása. A többi gyümölcsöt ízlése szerint szabadon eheti.
Húsokból a megszokottnál kisebb mennyiséget szabad fogyasztani egyszerre, mint eddig (felét, harmadát), mivel a húsok magas fehérjetartalmúak. Csirkehúst, sertéshúst, pulykahúst fogyaszthat az előbbiek alapján csökkentett mennyiségben, a halat viszont nem ajánlom, illetve ritkán, mert magasabb a fehérjetartalma a húsokénál. Húsokból célszerű zöldségekkel rakott, töltött ételeket, illetve húsgombócokat készíteni.
Kenyérre feltétként felvágott helyett alternatíva lehet zöldségkrémeket, pástétomokat kenni.
Tetszés szerint használhat margarint, vajat, lekvárt és mézet, ezek fogyasztását nem kell korlátozni.
Tojásból heti 1-2 darab ajánlott, illetve alternatív megoldás tojáshelyettesítő porból készült tojást fogyasztani (pl. Bezgluten, Valpiform, Loprofin, Fe-mini tojáspótló porok), ezek nagyon alacsony fehérjetartalmúak.
Tejtermékekből a tejet, joghurtot, kefirt, túrót, tejfölt az eddigi szokásosnál kisebb mennyiségben (felét, harmadát) fogyaszthatja, illetve jó megoldás lehet rizstej, zabtej, rizsdesszert, rizstejszín, kókusztej, zabkrém, növényi tejszín (Hulala) fogyasztása, ezek alacsony fehérjetartalmúak. Tej helyett esetleg “családi italt” is lehet fogyasztani, ennek a tejhez képest alacsonyabb a fehérjetartalma. A sajtok és a juhtúró fogyasztása azonban nem ajánlott.
A gabonaipari termékekből a fehérjeszegény változatokat ajánlott fogyasztani (2 gr alatti fehérjetartalom 100 g termékben). Már sokféle gyártó készít fehérjeszegény termékeket, például Fe-mini, Bezgluten, Balviten, Loprofin, Harifen. Lehet kapni fehérjeszegény lisztet, lisztkeverékeket, kenyeret, tésztákat, kenyérmorzsát, tarhonyát. Ezeket ajánlott ezentúl fogyasztani. Liszt helyettesítésére ételek sűrítésénél az étkezési keményítő is jó megoldás.
Az étel elkészítésekor a só helyett friss vagy szárított fűszert kell használni. A sótlanságot jól leplező fűszerek: zsálya, kapor, zeller, vasfű, rozmaring, kakukkfű, borsikafű, fokhagyma, vöröshagyma, póréhagyma, vanília, szegfűszeg, ánizs, Lestyánnal. A kereskedelmi forgalomban kapható só mentes (nátrium nélküli) fűszerkeverékek sópótlóként használhatók. Az étrend váza: burgonya, zöldség- és főzelékfélék, gyümölcsök, gabonák és gabonakészítmények."
A felsorolt termékek nem voltak ismerősök, de ajánlottak egy szakboltot, ahonnan beszerzem a szükséges hozzávalókat a mindennapokhoz.
Ínyencek voltunk, szerettük az ízeket és jókat ettünk együtt. Most is jókat eszünk, mert megpróbálok a lehetőséghez képest ízletesen főzni és tudom sokan mondják, hogy ilyen, meg olyan fűszernövények helyettesítik a sót, vagy más fűszert. Ez nem igaz, nem helyettesítik, hanem más ízvilágot adnak, amit meg kell szokni. Valóban igaz az, hogy kiteljesednek a zöldségek ízei, olyan aromák jönnek elő, amiről eddig nem is tudtam. De a só az só marad és nekem igazán hiányzik. Viszont fokhagymából annyit eszünk, hogy a szúnyogok mostanában nemigen kívánnak meg bennünket:) Hiányzik a marhahús, John a csirkét eddig sem ette, így lassan vegetáriánus lesz, bár a darálthús - zöldség kombót azért elfogyasztja.
Itt még azért megjegyezném, hogy John ideális kosztoló, mivel mindent megeszik, soha nem válogatott, nem volt finnyás, tehát ideális férj, a gyenge láncszem a csapatban ezen a téren én vagyok. Én válogatok, sok dolgot nem eszem meg, de van egy jó is, ha főzök akkor már nem is vagyok éhes:)
Ha egyik olvasómnak lenne tanácsa vagy tapasztalata ilyen típusú ételek készítésében szívesen venném, ha megosztaná velem!